
Viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtu konstrukcijas un piemērotāko materiālu izpēte un analīze viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtas izveidei
Turpinot darbu pie eksperimentālās izstrādnes Nozares pētījuma “Vērpjošu un rotējošu viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtu darbības pētniecība” ietvaros, esam veikuši izpēti un analīzi par piemērotākajiem materiāliem viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtas izveidei un secinājuši ka:
1. Iegultņotai asij viļņu enerģijas pārveidotāja turbīnai, kura bez slodzes griežas ar ātrumu 5 - 10 rpm un turbīnas griezes moments ir robežās no 0,1 Nm līdz 0,7 Nm, uz turbīnas zariem darbosies arī mainīga virziena lieces moments vertikālā virzienā līdz 1 Nm viļņu spēku iedarbības dēļ.
2. Turbīnas lāpstiņu īpatnējam svaram ir jābūt iespējami tuvākam ūdens atbilstošajam rādītājam lai tās darbotos iespējami efektīvāk. Tāpēc lāpstiņu materiālu izvēlēties līmplēvi, kurai ir līdzīgs īpatnējais svars kā ūdenim. Tad viļņu iedarbība uz lāpstiņām būs iespējami lietderīgāka.
3. Kā lāpstiņu materiālu var izvēlēties arī polietilēna plēvi vai audumu. Pēdējā gadījumā gan jārēķinās ar papildus hidraulisko pretestību auduma virsmas nelīdzenumu dēļ.
4. Industriālām iekārtām noteikti būs jālieto aksiālie gultņi ar ūdens izturīgiem blīvslēgiem.
5. Industriālām iekārtām būtu jāpēta iespējas metāla detaļas aizstāt ar polimēru kompozītmateriāliem.
Uz doto brīdi turbīnas lāpstiņu konstrukcijām ir izstrādāti 11 risinājumi, kuri turpmāk tiks testēti izmēģinājumu poligonā.
Nozares pētījums „Vērpjošu un rotējošu viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtu darbības pētniecība” tiek veikts projekta SIA “Viedo materiālu un tehnoloģiju kompetences centrs” ietvaros. SIA “Viedo materiālu un tehnoloģiju kompetences centrs” ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru noslēdza Līgumu Nr. 1.2.1.1/16/A/005 par šī projekta īstenošanu.
Projekts tiek īstenots no 2016.gada 1.septembra līdz 2017.gada 31.maijam.
Publicēts: 07.02.2017<< Atpakaļ