
Jūras viļņu enerģijas pārveidošanas projekts
Kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem zinātnieki pētījuši, kā veiksmīgāk pārveidot viļņu enerģiju praktiski pielietojamā formā. Tomēr šis mērķis ir palicis nepiepildīts no komerciāli izmantojamas enerģijas iegūšanas viedokļa. Šobrīd ir nepieciešamība radīt zināšanas enerģijas iegūšanai no atjaunojamiem enerģijas avotiem.
Lai atrisinātu jautājumu jūras viļņu enerģijas jomā, ir jāgūst zināšanas par piemērotāko šīs enerģijas pārveidošanas veidu. Ir jāizpēta viļņu reflekcijas un transformācijas kompromisa optimizācijas iespējas lai gūtu zināšanas par turpmākas izpētes virzieniem dziļūdens viļņu enerģijas pārveidošanas jomā.
Pamatojoties uz augstāk minēto SIA „SensoTech” un SIA „Waves” sadarbībā ar „Vides, bioenerģētikas un biotehnoloģijas kompetences centrs” ir uzsākuši nozares projektu, kura mērķis ir izpētīt procesus kā jūras viļņus varētu izmantot komerciālas enerģijas iegūšanai. Šī pētījuma rezultātā tiks iegūti mērījumu un aprēķinu tabulas un grafiki kā arī novērojumi par viļņu reflekciju un konfigurāciju. Balstoties uz šiem datiem un iegūtajām zināšanām varēs veikt jūras viļņu enerģijas pārveidošanas iekārtu mērķtiecīgu jaunradi un veikt priekš pētījumus par jūras viļņu spēkstaciju ekonomiskajiem aprēķiniem. Pētījums tiks veikts laika posmā no š.g. maija līdz š.g. septembrim.
Pētījumus paredzēts veikt paraug-objektā, kurā iespējams radīt dziļūdens viļņus un veikt nepieciešamos ieejošo viļņu parametru mērījumus un izejošās elektroenerģijas parametru mērījumus. Ieejošo viļņu parametru mērījumiem paredzēts lietot pasaules praksē pieņemtu viļņu augstuma un perioda mērījumiem paredzētu statiskā spiediena metodi. Izejošās enerģijas izejas datu iegūšanai paredzēts izmantot efektīvo strāvas stipruma un sprieguma mērījumus, kuri tiks iegūti no atbilstošiem sensoriem un apstrādāti datu uzkrāšanas un analizēšanas iekārtās. Lietderības koeficienta līknes tiks iegūtas importējot ieejošo un izejošo enerģiju līknes „excel” vidē un veicot atbilstošās matemātiskās darbības.
Lai sasniegtu pētījuma mērķi ir jāveic sekojošas darbības:
1. Jāsastāda enerģijas pārveidošanas formulu viļņu enerģijas pārveidošanas procesā, lai ilustrētu tās pārveidošanas problēmu balstoties uz klasisko viļņu fiziku.
2. Jāizanalizē sastādītās formulas elementu nozīmi viļņu mijiedarbībā ar dažādiem šķēršļiem. Balstoties uz šīs analīzes pamata, jāgūst zināšanas par piemērotāko „šķēršļu” izmantošanas iespējām enerģijas pārveidošanas procesā.
3. Jāpārveido klasisko viļņu enerģijas formulu automatizētai viļņu enerģijas mērīšanas sistēmas programmēšanas vajadzībām. Jāsaprogrammēt mērījumu sistēmu ienākošo viļņu enerģijas mērījumu veikšanai.
4. Jāpārveido klasisko elektroenerģijas formulu automatizētai viļņu enerģijas mērīšanas sistēmas programmēšanas vajadzībām. Jāsaprogrammē mērījumu sistēmu izejošās elektroenerģijas mērījumu veikšanai.
5. Jāveic viļņu enerģijas mērījumus dažādos dziļuma horizontos pie dažādiem dziļūdens viļņu parametriem - viļņu augstuma (H) un perioda (T) lai gūtu zināšanas par viļņu enerģijas izplatīšanās sakarībām ūdenī virzienā vertikāli uz leju.
Kopš brīža, kad zinātnieki pievērsušies jūras un okeāna viļņu enerģijas pārveidošanas tēmai, tiek pētīti šķidruma viļņi kā fizikāla parādība un šo pētījumu rezultātā ir radusies atbilstoša zinātniskā literatūra. Izgudrotāju ieguldījums šajā jomā ir vērā ņemams, vairāk par 700 viļņu enerģijas pārveidošanas izgudrojumiem, kuri reģistrēti kā patenti. Neraugoties uz iepriekš minēto, nozares galvenā uzdevuma, respektīvi, panākt viļņu enerģijas komercializāciju, izpilde paredzama tikai nākotnē. Tik ilgstoša un nozīmīga Pasaules zinātnieku, izgudrotāju un investoru uzmanība un centieni šajā nozarē ir skaidrojami ar viļņu enerģijas potenciāla mērogiem un šīs enerģijas izmantošanas perspektīvām pat neatkarīgi no attāluma līdz patērētājiem. Labas izredzes saskatāmas arī minētā enerģijas veida atjaunošanas, ieguves prognozēšanas un ietekmē uz vidi perspektīvās.
Nozares pētījums „Jūras viļņu enerģijas pārveidošanas analīze un pētniecība” tiek veikts projekta „Vides, bioenerģētikas un biotehnoloģijas kompetences centrs” ietvaros. VBBKC 2011. gada 11. aprīlī ar V/a „Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra” noslēdza līgumu Nr. L-KC-11-0005 par šī projekta īstenošanu.
Publicēts: 15.07.2014<< Atpakaļ