
Ir veikts pētījums "Viļņu enerģētikas nozares perspektīvu izpēte"
Pētījums tika veikts atbilstoši starp "Vides, bioenerģētikas un biotehnoloģijas kompetences centrs” (turpmāk – VBBKC) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (turpmāk – LIAA) 2011.gada 11.aprīlī noslēgto līgumu par projekta īstenošanu Nr. L-KC-11-0005, projekta Nr. KC/2.1.2.1.1/10/01/006.
SIA „Waves”, kuršnodarbojas ar izgudrojumiem viļņu enerģijas nozarē, lai padziļināti izpētītu šīs enerģijas raksturu un tās pārveidošanu iegūstot jaunas zināšanas, sadarbībā ar uzņēmumu SIA „Sensotech”, kas darbojas elektronisko komponenšu izstrādes jomā tika turpināts darbs pie nozares izpētes, īstenojot projektu„Viļņu enerģētikas nozares perspektīvu izpēte”.
Enerģijas patēriņš pasaulē pieaug līdz ar iedzīvotāju skaitu un valstu tehniski ekonomisko attīstību. Pieprasījums un vides piesārņotība rosina sabiedrību arvien vairāk uzmanības pievērst enerģijas saimnieciskai izmantošanai un tās ekoloģiski mazāk kaitīgiem avotiem.
Patlaban Eiropas valstis saskaras ar vairākiem sociālekonomiskiem, klimata izmaiņu un ģeopolitiskiem izaicinājumiem. Tie rosina veltīt vairāk vērības enerģētiskai neatkarībai.
Enerģijasražošanai no jūras un okeāna viļņiem ir jākļūst par svarīgu pasaules enerģētikas industrijassastāvdaļu 21. gadsimtā. Viļņu enerģijas pārveidošana ir vēlama kā no izmešiem brīva ražošana.
Projekta mērķis bija izpētīt procesus, kā jūras viļņus varētu izmantot komerciālas enerģijas iegūšanai. Galvenie šī projekta uzdevumi paredz:
1. Novērtēt jūras viļņu enerģijas ikgadējo daudzumu Latvijas Rietumu piekrastē.
2. Padarīt redzamāku jaunas atjaunojamās enerģijas nozares izveides iespēju.
3. Jūras viļņu pārveidošanas iespējas izvērtēšanu, veicot izmēģinājumus ar mērķi iespējami samazināt refleksiju un optimizēt refrakciju, izpētīt piemērotāko „šķēršļu” izmantošanas iespējas enerģijas pārveidošanas procesā, veikt izmēģinājumu mērījumus.
4. Veikt viļņu enerģijas mērījumus dažādos dziļuma horizontos pie dažādiem dziļūdens viļņu parametriem – viļņu augstuma H un perioda T, lai gūtu zināšanas par viļņu enerģijas izplatīšanās sakarībām ūdenī virzienā vertikāli uz leju.
Galvenie šī projekta secinājumi, lai sasniegtu izvirzīto mērķi ir:
1. Projekta gaitā tika izstrādāta jauna jūras/okeāna viļņu enerģijas potenciāla novērtēšanas metode. Šī metode precīzāk novērtē viļņu enerģijas potenciālu. Šīs metodes pamatprincipu var izmantot arī viļņu spēkstaciju projektēšanā.
2. Viļņu potenciāla iegūtie rezultāti rēķinot ar dažādām metodēm ir 6,46 TWh/ gadā, 6,51 TWh/ gadā. Tas norāda uz to, ka šie rezultāti ir ticami pie esošajiem izejas datiem.
3. Spēkstaciju iekārtu ražošana var kļūt par viļņu enerģētikas svarīgāko apakšnozari Latvijā, veltot pietiekošu ieguldījumu iekārtu jaunradē.
4. Jūras spēkstacijas var kļūt par otru svarīgāko viļņu enerģētikas nozari Latvijā. Lai tas notiktu, pastāv 3. nepieciešamie priekšnosacījumi:
- ir jāizstrādā pelnīt spējīga iekārta viļņu enerģijas pārveidošanai;
- ir jāparedz spēkstacijām atbilstošs zonējums JTP jūras apgabalā „A”;
- ir jāizstrādā spēkstaciju optimizācijas matemātiskais modelis.
5. Projekta gaitā veikto izmēģinājumu rezultāti liecina par reversās plūsmas propellera un viļņu kinētiskās enerģijas uztvērēja attīstīšanas lietderību.
Publicēts: 08.01.2016<< Atpakaļ